Efendim, 15 Temmuz’un üzerinden bir yıl geçti. Şöyle bir geriye dönüp baktığınızda o günler için neler söylemek istersiniz? 15 Temmuz gecesi hainlere direnen vatansever halkımızla birlikte dik durmayı ve doğru bildiği yolda zerrece şüphe etmeden yürümeyi cümle âleme gösteren bizler, normal zamanlarda tüm insanlığın yardımına koşmanın yanı sıra dar zamanda da devletin ve milletin yanında olduğumuzu yaptıklarımızla ilan etmiştik. Milletçe onurlu ve dik duruşun resmini çizdiğimiz o meşum gecede elimizden geleni ardımıza koymadık.
Peki, 15 Temmuz ve sonrasında Beşir Derneği olarak ne tür çalışmalar gerçekleştirdiniz.  O süreçte neler yaptınız? Sonunda şehadet de olabileceğini biliyorduk ve bir an bile tereddüt etmeden yollara düştük.  Beşir erleri olarak bulunduğumuz bölgelerde üzerimize düşen ne varsa  layıkıyla yerine getirmek için harekete geçtik. Sokaklardaydık. Havaalanlarında, köprülerde, meydanlarda, Edirne’de, Kars’ta, tüm yurttaydık.                      Bir gün öncesinde belki ölümü aklımıza bile getirmiyorken o gece “Bir insan bir kere ölür, öleceksek de adam gibi ölelim” diyorduk adeta ve direniyorduk.  Hayatında hiç tank kullanmamış ama içine girip biraz kurcaladıktan sonra Allah’a sığınıp gaza basan aziz milletimizle vatanın onuruna, namusuna göz dikmiş hain darbecilere karşı mücadele ediyorduk.
15 Temmuz diriliş destanının üzerinden bir yıl geçti. Geçtiğimiz yıl bu günlerde, her ilde, her meydanda vatanı için onuruyla ve kahramanca mücadele veren aziz mille- timizle beraber milli irade nöbetindeydik. O gün, şimdi ve daima milli irade nöbetine devam eden Beşir Derneği, 15 Temmuz ve sonrasında pek çok faaliyet gerçekleştirdi. Biz de bu faaliyetlerin neler olduğunu Beşir Derneği Genel Müdürü Fatih Sarıyar’a sorduk.
Son olarak 15 Temmuz’la ilgili ne söylemek istersiniz? “Biz” olduk “Bir” olduk “Beraber” olduk ve Allah’ın izniyle üzerinde Peygamber duası olan bu necip milletin sırtı yere gelmedi. Allah (c.c) şehitlerimize rahmet eylesin. Gazilerimize de hürmet ve şükranlarımı arz ediyorum. Allah bu millete bir daha 15 Temmuz  yaşatmasın.
Meydanlardaki ikram faaliyetlerinden başka Dernek olarak neler yapıldı? ‘Haydi Türkiye! Emanete sahip çıkma vakti!’ dedik ve 15 Temmuz Şehit Ailelerine Destek Kampanyası başlattık. Kampanya kapsamında gelen bağışları şehit ailelerine ulaştırarak  yanlarında olduk. ‘Paylaştıkça Bütünleşiyoruz’ başlığıyla paneller düzenledik. Aynı vatanı paylaştığımız, omuz omuza mücadele ederek milletçe savunduğumuz, bütünleşmeye ve bir olmaya her zamankinden daha  fazla ihtiyaç duyduğumuz bu vakitlerde vatandaşlarımızla hasbihal ettik. Bütünlüğümüzü pekiştirmeye yönelik çalışmalar yaptık.
Cumhurbaşkanımızın canlı yayına bağlanıp halkı sokaklara çağırmasından sonra  neler yaşandı peki? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayına bağlanıp halkı sokaklara davet etmesinin ardından daha da güçlendik, daha da kalabalıklaştık. Birken on, on iken yüz olduk. Küllerimizden yeniden doğar gibi çoğaldıkça çoğaldık. O karanlık geceyi al bayraklarla aydınlatan, yükselen salalarla adeta dirilip zalime  meydan okuyan, zulmün karanlık perdesini ‘Allahuekber!’ sadalarıyla yırtan necip  milletimizin Beşir’i olduk. Meydanları doldurduk. İyilik sancağını nöbet meydanlarında gururla dalgalandırdık. İyilik  her yerde diyerek çıktığımız yolun her virajında, her rampasında ardımızdan gelenlere  kandil olmaya çalıştık. Malumunuz, Efendimiz (s.a.v) bir hadis-i şerifinde “Allah rızası için bir gün nöbet beklemek, dünya ve dünyadakilerden hayırlıdır...” buyuruyor.  Bu hadis-i şerif uyarınca biz de öyle yaptık! Milli iradeye sahip çıkmak için meydanları dolduran kahraman milletimizle beraber nöbet tuttuk. Çünkü vatan; bizim en büyük müjdemiz, en mühim Beşir’imizdi. Efendim, bilindiği gibi Beşir Derneği ülkemizin 81 vilayetinde faaliyetler yürütme kapasitesine sahip bir dernek. 15 Temmuz ve sonrasındaki süreçte bunun nasıl bir yararı oldu? Bu bizim için elbette büyük bir avantaj. Biz de bu avantajımızı en iyi şekilde hizmet edebilmek ve azami fayda sağlamak için değerlendirmeye gayret ediyoruz. 15 Temmuz sürecinde de böyle yaptık. 81 ilde 203 noktada binlerce gönüllümüzle ‘Şimdi ve daima nöbetteyiz’ diyerek çıktığımız meydanlarda vatanı beklerken; diğer yandan vatandaşlarımıza su, tatlı, lokum, pilav, ayran, çay, bisküvi gibi çeşitli ikramlarda bulunduk. Kimi yerde su olduk, kimi yerde ağızları tatlandırdık. Kimi zaman tekbirlerle coştuk, tevekkül ve teslimiyetle sabahı bekledik kimi zaman.
© Copyright 2017 | Beşir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği